poniedziałek, 31 stycznia 2011

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to malowniczy region polski ze stolicą we Wrocławiu. Jednak nie tylko Wrocław jest wart odwiedzenia. W tym rejonie znajdziemy też wiele mały pięknych miasteczek o wyjątkowych walorach turystycznych.
Ciekawych miejsc w Polsce jest wprost niezliczona ilość i naprawdę niewiele trzeba wysiłku, by je odnaleźć. Nie trzeba też daleko jechać, ponieważ każdy region w Polsce może się poszczycić bardzo wieloma interesującymi i atrakcyjnymi turystycznie obiektami. Podczas wizyty na Dolnym Śląsku warto pokusić się o wycieczkę zamkowym szlakiem. Zamki książęce występują tu bardzo licznie a najsłynniejszym i najpiękniejszym spośród nich jest Zamek Książ. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w całej Europie i corocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów.
Organizuje się tu na przełomie maja i kwietnia festiwal kwiatów, który cieszy się ogromna popularnością. Ponadto przy zamku prowadzona jest stadnina koni, w której hoduje się szlachetnej krwi zwierzęta. Warto tam pojechać, ponieważ w pałacowych wnętrzach można poczuć atmosferę zamierzchłych czasów i na własnej skórze przekonać się, co kiedyś oznaczał luksus i przepych. Przy zamkowe ogrody również są godne polecenia a o ich idealny wygląd dba sztab zatrudnionych do tego celu specjalistów.
Na Dolnym Śląsku jest też wiele przepięknych małych miasteczek, które, choć niepozorne, mogą pochwalić się perełkami architektonicznymi unikalnymi na skalę światową. Mam tu na myśli między innymi Świdnicę wraz z jej Kościołem Pokoju, który, co zostało potwierdzone, zbudowano bez użycia ani jednego gwoździa. Oczywiście bez wątpienia warto odwiedzając ten region zawitać do Wrocławia. Nie sposób wymienić wszystkich godnych polecenia miejsc znajdujących się w stolicy Śląska, dlatego ograniczę się tylko do najważniejszych i najciekawszych.

Pierwszym z nich jest Ostrów Tumski, który nie jest niczym innym, jak wyspą, na której znajdują się najważniejsze sakralne budynki we Wrocławiu, z Katedrą św. Jana Chrzciciela na czele. Tuż przy Ostrowie płynie Odra. Podczas letnich miesięcy można się udać w rejs statkiem po tej rzece i zwiedzić całe niemal miasto z nieco innej perspektywy. Ogromnym plusem tego środka transportu jest to, że nie trzeba stać w korkach, których niestety we Wrocławiu nie brakuje.
Wart polecenia jest również wrocławski Rynek, który zawsze tętni życiem. Odbywa się tu bardzo wiele koncertów, ciekawych wydarzeń kulturalnych, spotkań z ciekawymi ludźmi. Wrocław znany jest także z festiwali filmowych (Era Nowe Horyzonty) i teatralnych (Dialog). Jest to tylko znikomy procent z całego ogromu atrakcji, jakie oferuje turystom i swoim mieszkańcom to miasto na południowym zachodzie Polski. Żeby jednak nie ograniczać się tylko do Wrocławia, można jeszcze wspomnieć o południu regionu, gdzie również jest bardzo ciekawie.

Tym, co przyciąga w to miejsce turystów z całej Polski, a nawet Europy, są przepiękne pasma górskie Karkonoszy, Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika, gdzie można wybrać się na spacer w góry. Nie można także zapominać o tym, że to na Dolnym Śląsku znajdują się najstarsze i posiadające najciekawszą i najbarwniejszą historię uzdrowiska i sanatoria, jak choćby Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Cieplice, Szczawno i Lądek Zdrój. Jak łatwo zauważyć, ten krótki artykuł został poświęcony atrakcjom i ciekawym miejscom na Dolnym Śląsku, co nie oznacza oczywiście, że jest to jedyny wart uwagi region w Polsce.

Każde województwo ma bardzo wiele do zaoferowania i wszędzie można ciekawie spędzić wolny czas. Może warto pójść za wskazaniem ludowych mądrości i najpierw poznać swoje, zanim zacznie się chwalić cudze? Na temat atrakcji, jakie oferuje nam nasz kraj, powstały niezliczone ilości publikacji, więc jeśli nie wiemy, co i gdzie warto zobaczyć, z pomocą przyjdzie nam z pewnością jakiś poradnik lub przewodnik. Cenne informacje można również odnaleźć w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz