środa, 16 marca 2011

Co powoduje łysienie (wypadanie włosów)?




Łysienie (wypadanie włosów) ma bardzo wiele przyczyn, a część z nich bardzo trudno poddaje się zdiagnozowaniu, szczególnie w sytuacjach, w których kilka czynników może być odpowiedzialnych za osłabienie i utratę włosów.

Z każdym typem łysienia można i należy walczyć, bo utrata włosów jest z jednej strony efektem zmian chorobowych o charakterze ogólnoustrojowym, z drugiej zaś staje się przyczyną problemów psychicznych. Osoby dotknięte łysieniem są bardziej podatne na obniżenie nastroju i depresję.
Ważne: łysienie (wypadanie włosów) nie jest wbrew pozorom chorobą łatwą w diagnostyce.
Przyczyny łysienia mogą mieć charakter bardzo złożony i w wielu przypadkach wskazane jest leczenie przy współpracy lekarzy przynajmniej kilku specjalności (internista, endokrynolog, ginekolog, dermatolog - często przy wsparciu ze strony psychologa!).

Przyczyny łysienia (wypadania włosów)
Najczęściej i najpowszechniej występującym łysieniem jest łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet. To łysienie o podłożu hormonalnym i, co najważniejsze, uwarunkowanym genetycznie.
Oprócz łysienia androgenowego do wypadania włosów dochodzi w wyniku zmian chorobowych na owłosionej skórze głowy. Przyczynami łysienia (wypadania włosów) są łuszczyca, grzybica, łupież i łojotokowe zapalenie skóry.

Łysienie pojawia się w efekcie starzenia i osłabiania organizmu i witalności tkanek
, podobne oddziaływanie mają używki i złe nawyki żywieniowe (nadmiar bądź niedobór składników odżywczych).
Jednym z poważniejszych czynników zagrażających naszym włosom jest stres, zwłaszcza długotrwała ekspozycja na czynniki stresogenne, która w efekcie prowadzi niejednokrotnie do efektu błędnego koła: im więcej włosów tracimy, tym bardziej się stresujemy i mechanizm utraty włosów de facto sam się nakręca. Analogicznie w związku z zaburzeniami o charakterze obsesyjno - kompulsywnym (trichotilomania) u części osób pojawia się łysienie w efekcie nieświadomego wyrywania włosów w sytuacjach powodujących stres i napięcie.

Przyczyny mechaniczne ma też łysienie (wypadanie włosów) z ucisku lub pociągania
- obserwujemy je na przykład u zakonnic (mieszki włosowe uciskane przez kornet), podobnie dzieje się w sytuacjach nadmiernego naprężania i naciągania włosów w niektórych uczesaniach (koński ogon).
Do łysienia (wypadania włosów) dochodzi w efekcie nieprawidłowej pielęgnacji i złych nawyków higienicznych, choćby tych związanych z czesaniem włosów bądź usuwaniem łupieżu.
Za łysienie odpowiedzialne są też zaburzenia o charakterze ogólnoustrojowym, w tym choroby tkanki łącznej, choroby zakaźne, problemy hormonalne i cukrzyca i choroby leczone lekami przeciwzakrzepowymi bądź lekami immunosupresyjnymi.
Czy każde łysienie (wypadanie włosów) poddaje się leczeniu?
Jeśli w wyniku zmian chorobowych bądź urazów mechanicznych dojdzie do uszkodzenia mieszka włosowego nie możemy liczyć na skuteczną kurację farmakologiczną - jedynym wyjściem pozostaje drogie leczenie zabiegowe, jednak większość przyczyn łysienia można zdiagnozować dosyć szybko i odpowiednio wcześnie podjąć leczenie. Najgroźniejsze są choroby skóry głowy (grzybice), które, jeśli są nieleczone, mogą prowadzić do bliznowacenia mieszków włosowych - łysienie bliznowaciejące jest niestety nieodwracalne i w tym przypadku również konieczny jest zabieg.


Łysienie – rodzaje, metody leczenia i główne przyczyny 

            Co to jest łysienie, jakie są jego rodzaje oraz przyczyny?
 Jak powszechnie wiadomo włosy są ozdobą każdego człowieka. Lubimy pochwalić się od czasu do czasu nową, wystrzałową fryzurą przed znajomymi. Niektórzy z nas, i nie dotyczy to jedynie kobiet, lubią bardzo eksperymentować z fryzurami, zmieniając kolor włosów, ich ułożenie czy długość.
Z wiekiem liczba włosów na naszej głowie zmienia się bardzo wyraźnie, można więc powiedzieć, że wypadanie włosów jest ściśle związane z etapem naszego rozwoju. Naukowo jest ponadto stwierdzone, iż dziennie tracimy od 50 do 100 włosów. Nie jest to zatem żadna tragedia. Problem rozpoczyna się dopiero wtedy gdy zauważamy przy czesaniu lub układając fryzurę po kąpieli czy też po myciu włosów, że na grzebieniu czy rękach pozostaje znaczna ich ilość. Gdy sytuacja powtarza się oraz trwa dość długo można mówić o problemie jakim jest wypadanie włosów lub też łysienie.
Łysienie inaczej określane też jako alopecja to częściowe lub rzadziej całkowite wypadnięcie włosów. Zjawisko to dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
W zależności od rodzaju i przyczyn łysienie, wyróżnia się następujące typy łysienia

a. Łysienie typu męskiego
b. Łysienie rozlane kobiet
c. Łysienie poporodowe
d. Łysienie psychogenne
e. Łysienie po chorobach zakażeniowych i gorączkowych
f. Łysienie kiłowe
g. Łysienie spowodowane mechanicznym lub fizycznym uszkodzeniem włosów
h. Łysienie wywołane chemicznym uszkodzeniem włosów
i. Łysienie starcze
j. Łysienie plackowate.

Najczęstszą postacią łysienia jakie się pojawia i o jakim się wspomina to łysienie typu męskiego. Jest to odmiana łysienia występująca głównie u mężczyzn i dotycząca kątów czołowych oraz szczytu głowy. Zaczyna się ono zazwyczaj po 40-tym roku życia.
Drugim równie często występującym typem łysienia jest łysienie plackowate. Pojawia się ono w postaci ognisk pozbawionych włosów, głównie u mężczyzn, na głowie i brodzie. Postać złośliwa tego typu łysienia może doprowadzić nawet do zupełnej utraty brwi, rzęs, włosów na wzgórku łonowym.
Mówiąc o łysieniu nie można przeoczyć bardzo ważnych dwóch kwestii. Po pierwsze przyczyny, po drugie leczenie łysienia.
Jeśli chodzi o przyczyny łysienia dzieli się je generalnie na trzy czynniki:
 Po pierwsze zaburzenia układu nerwowego
 Po drugie zaburzenia na tle hormonalnym
 Po trzecie choroby zakaźne takie jak dur brzuszny, niektóre rodzaje grypy, gruźlica, kiła czy zapalenie płuc.
Leczenie łysienia z kolei jest związane głównie z jego rodzajem oraz z przyczynami jakie doprowadziły do tego właśnie stanu naszych włosów. Leczenie łysienia typu męskiego polega głównie na stosowaniu wszelkiego rodzaju mieszanek spirytusowych podrażniających. Natomiast w przypadku leczenia łysienia plackowatego stosuje się leczenie miejscowe oraz przyczynowe czyli leki uspokajające, drażnieniowe miejscowe oraz ogólnie wzmacniające.

         Koniec niechcianego owłosienia! 

Kolejny artykuł opisujący zdobycze nowoczesnej medycyny laserowej. Tym razem parę słów o metodach usuwania owłosienia.
Z reguły ludziom podoba się gładka skóra, dlatego też depilacja jest tak mocno wpisana w nasze życie.
Preferujemy różne sposoby depilacji: zaczynając od różnego rodzaju kremów, poprzez wosk, aż do depilacji laserowej. Takie sposoby jak golenie czy wyrywanie włosków stopniowo zanikają. Zostają one zastąpione przez nowe, o wiele lepsze i skuteczniejsze metody zwalczania niechcianego owłosienia jak np. depilacja laserowa.
Wybór metody depilacji zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. Krem np. jest wygodny, ale tylko i wyłącznie do użycia w domu i sposób ten zapewnia jedynie tymczasowe rezultaty. Natomiast depilacja laserowa powoduje , że cebulki włosów są niszczone wiązką lasera bez uszkodzenia otaczającej skóry. Taka procedura jest bezbolesna, więc jest najlepsza np. dla intymnej depilacji. Działań niepożądanych w postaci na nowo odrastających włosków przy laserowym usuwaniu owłosienia prawie nie ma. Ale też niezbędne jest zrobienie kilku takich sesji, by osiągnąć wspaniałe rezultaty. Trzeba pamiętać, że zabieg depilacji laserowej jest najskuteczniejszy dla włosów będących w fazie wzrostu, a ponieważ nie wszystkie włosy są w tej fazie stąd konieczność powtórzenia zabiegów. Jeżeli wykażemy trochę cierpliwości, to po kilku wizytach efekt zabiegu jest satysfakcjonujący.

Usuwanie włosów na twarzy jest jedną z bardziej satysfakcjonujących procedur zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta. Jeżeli włosy mają barwnik dość dobrze poddają się depilacji i szybko pacjentka zauważa różnice.
Zwłaszcza latem kobiety walczą ze zbędnym owłosieniem ciała. Nawet nie dlatego, że jest gorąco, ale dlatego, że owłosione nogi i ręce nie współgrają z ubraniem letnim. Jak już mówiliśmy sposobów pozbycia się niechcianych włosków jest wiele i nie musisz niepotrzebnie doznawać najbardziej nieprzyjemnych odczuć. Warto pamiętać, że nie zawsze piękno wymaga poświęceń!

























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz